"Şeker hastaları insülini rafa kaldırabilir"


Şeker hastalığını metabolik olarak cerrahi tedavi edebiliriz

Op. Dr. Kerim Güzel, "İnsanlar hep soruyorlar, 'şeker hastalığının cerrahi tedavisi mümkün mü?' diye. Uygun hastalarda şeker hastalığını metabolik olarak cerrahi tedavi edebiliriz" dedi

Metabolik cerrahi yöntemiyle tip 2 şeker hastalarının insülin ve ilaca olan bağımlığı ortadan kaldırılıyor. Yöntem hakkında bilgi veren Op. Dr. Kerim Güzel, "İnsanlar hep soruyorlar, 'şeker hastalığının cerrahi tedavisi mümkün mü?' diye. Uygun hastalarda şeker hastalığını metabolik olarak cerrahi tedavi edebiliriz" dedi.

Obezite ve Metobolik Cerrahi Bölümü Uzmanı Op. Dr. Kerim Güzel, tip 2 şeker hastalarının insülin ve ilaç çilesini bitirecek metobolik cerrahi yöntemi hakkında önemli bilgiler paylaştı. Laparaskopik (kapalı) yöntemle metabolik cerrahi olarak tedavi uygulayan Güzel, hastaların bu yolla hem zayıflandığını hem de insülin ve ilaç kullanmadan sağlıklı kalabileceklerini belirtti. Dr. Kerim Güzel'e göre uygun hastalar ameliyat sonrasında insülin ve ilaçlardan kurtuluyor. İlaçlardan kurtulma süreci çoğu hastada ameliyattan sonra 3-5 gün içerisinde olurken, bazı hastalarda bu, 1 hafta veya 3-4 haftayı bulabiliyor. İyi seçilen hastalar insülin ve ilaçlarını bırakabiliyor.

"ŞEKER HASTALIĞINI METABOLİK OLARAK CERRAHİ TEDAVİ EDEBİLİRİZ"

Metabolik cerrahi önemli bir konu olduğunu aktaran Op. Dr. Güzel, "Metabolik cerrahinin tanımı tüm metabolik hastalıkların cerrahisi anlamı taşıyor. Günlük pratikte ki anlamı şeker hastalığının cerrahi tedavisi anlamı taşıyor. İnsanlar hep soruyorlar, şeker hastalığının cerrahi tedavisi mümkün mü? Uygun hastalarda şeker hastalığını metabolik olarak cerrahi teŞeker hastalığında cerrahi tedavi de hasta seçiminin mutlaka iyi yapılması gerektiğinin altını çizen Op. Dr. Güzel, "Başarı tamamen hasta seçimine bağlı diyebilirim. Birinci hastanın özelliği Tip 2 şeker hastası olacak. Yani şu anlama geliyor. Kişinin hala vücudunda insülin üreten hücreler var ise iyi sonuçlar alabiliriz. İkincisi Tip 2 şeker hastası olsa bile hala insülin depoları yerinde olan ve üretebilen, pankreasa sahip olan hastalar fayda görecekler. Tip 1 şeker hastaları bu tedaviden faydalanamayacaktır. Çünkü onlarda mutlaka dışarıdan insülin almak zorundalar ve pankreasta ki insülin üretimi yok denecek kadar azdır ya da üretim yoktur" şeklinde konuştu.davi edebiliriz" şeklinde konuştu.

Op. Dr. Kerim Güzel, genelde obezite ameliyatları da dahil olmak üzere bu gruptaki operasyonların 20 ile 65 yaş arasında yapılabileceğine dikkat çekti. Güzel, 65 yaş ve üzeri insanların ameliyat olmasında bir sakınca bulunmuyorsa tedavinin uygulanabileceğini aktardı.

Bu yöntemde amacın şeker hastalığının vücutta yol açtığı kötü ve olumsuz sonuçları kontrol altına almak olduğunu aktaran Op. Dr. Güzel, "Ameliyat sonrasında bizim yaptığımız cerrahilerde daha önceden ilaç tedavileri, egzersizleri, diyetini, insülin ilacı kullanmış ama şeker oranını kontrol altına alamayan kişilere uyguladığımız ameliyatlardır. Amaç şeker hastalığının vücutta yol açtığı kötü olumsuz sonuçları kontrol altına aldığımız ameliyatlardır.

Birçok şeker hastasında böbrek problemleri, görme kayıpları, sinir uçlarında iltihaplanma vardır. Eğer biz şeker hastalarında şekeri kontrol altına alabilirsek, hastayı böbrek yetmezliğinde, kalp ile yaşayacağı problemlerden, görme kaybından koruyabiliriz. Temelde ameliyatın faydası budur. Bütün tedavileri uygulamış başarı alamamış hastalar için ameliyat yüzde 90 üzerinde başarı oranıyla kan şekerini kontrol altına alabilmektedir. Her hasta için değil uygun hasta olması gerekmektedir" diye konuştu.