KADINLARIN MODERN İKSİRİ: PARFÜM


Her kadının kendi imzası haline gelmiş bir parfümü ya da vücut spreyi vardır. Bu tanıdık kokuyu sıkmadan evden çıkmak, çıplak bir şekilde evden çıkmaya benzer. Tamam belki biraz abarttım ama siz ne demek istediğimi anladınız. Peki bu güzel kokma ihtiyacının ya da güzel kokan insanlara çekilmemizin altında yatan bilimsel bir mantık olduğunu söyleseydik ne derdiniz? Bize inanmıyorsanız bir de Chicago merkezli Koku ve Tat Araştırma Merkezi’nden koku ve tat uzmanı Dr Alan R. Hirsch’u dinleyin

Algının Gücü

Nasıl koktuğumuza bu kadar önem vermemizin sebebi, gerçekten de nasıl koktuğumuzun o kadar da önemli olmasıdır. ‘ İnsanların gözünde kokunuz kim olduğunuzu belirliyor.’ diyor Dr. Hirch. ‘İyi kokuyorsanız bu iç ruhunuzun ve genel benliğinizin bir yansımasıdır. Kötü ya da rahatsız edici kokuyorsanız, bu üzerinize negatif bir ışık tutar.’  

Araştırmalara göre cazibe feromon adı verilen bir çeşit kimyasalın sonucu. Bu kimyasal, fiziksel ve cinsel çekimden sevgi ve empati gibi derin duygulara kadar her şeyi tetikliyor.  Ve bilinç altı tarafından burundan dahil olmak üzere çeşitli vasıtalar sayesiyle tespit ediliyor. Evet BURUN.

Artık fen dersini de aradan çıkardığımıza göre, kokunun insanlar üzerindeki etkisinden bahsedelim.  Dr. Hirsch’e göre kokular insanların duygu durumlarını da etkileyebiliyor. (çılgınca, değil mi?) ‘ Okaliptüs, mentol ve kafur gibi kokular iletişim kurduğumuz kişilerde empati duygularını tetikler.’ diyor Dr. Hirsch.

Çiçek ve Baharat kokuları zayıflatıyor

Benzer olarak bazı kokuların fiziksel imajınızı değiştirebileceğini de ekliyor! Dakikalar içinde bir kaç kilodan kurtulmak ister misin? ‘Çalışmalar gösteriyor ki çiçek veya baharat kokularını kullanan kadınlar 12 kilo daha hafif olarak algılanıyor.’ diye açıklıyor Dr. Hirsch. Sizi bilmem ama ben diyet listeme acılı bir koku ekleyeceğim.

Gençleşmek için Greyfurt

Bu küçük kokulu sihirbazlık numaraları yaş için de geçerli. ‘Greyfurt aramolı kokuların kadınların 6 yıl daha genç algılanmasını sağladığını gördük.’ diyor Dr. Hirsch. Gençlik çeşmesini unut gitsin. Çantanıza Kiehl’in aramotik karışımlarından bir şişe atmanız yeterli. Nashi Blossom & Pink Grapefurt çantanızdaysa artık yeni bir kadınsınız.

Aşk iksiri için gerekenler: Lavanta ve meyan kökü

Parfümün karşı cinsi çekmede önemli bir rol oynaması da artık şaşırtıcı değil. Dr. Hirsch lavanta ve meyan kökü gibi kokuların erkeklere özellikle fazlasıyla çekici geldiğini söylüyor.

<