Altın Portakal Heyacanı


Dünyaca tanınan bazı yıldızlar da katılacak

Bu yıl 54’üncüsü düzenlenecek Uluslararası Antalya Film Festivali, 21 Ekim Cumartesi günü geleneksel kortejle başlayacak. Cam Piramit önünden saat 15.00’te başlayacak kortej, Yüzüncü Yıl, Anafartalar (Güllük) Caddesi, Cumhuriyet Meydanı güzergahı üzerinden devam edip, Işıklar Caddesi’nden sonra Fevzi Çakmak Caddesi’nde son bulacak. Korteje, Türk sinemasının yanı sıra dünyaca tanınan bazı yıldızlar da katılacak.

5,7 kilometrelik kortejde 20 klasik otomobil, 2 kortej TIR’ı, 2 gezi otobüsü ve 4 festival temalı, özel tasarımlı araç yer alacak. Festival bando takımı, DJ performansı ve ünlü film karakterlerinin maskotlarıyla renklenecek kortej, 2 saat süresince Antalya’da festival havası estirecek. Kortejin ardından yıldızlar, açılışın düzenleneceği Expo 2016 Antalya Kongre Merkezi’ne geçecek. Kırmızı halıdan yürüyerek, geçecek olan yıldızlar, ‘Onur Ödülleri’ törenine katılacak.

altinportakal4

10 FİLM YARIŞIYOR

Festivalde bu yılki Onur Ödülleri, yönetmen Osman Sınav’a, usta oyuncu Suzan Avcı’ya ile Necla Nazır’a ve beyazperdenin emektar ismi Erkan Aktaş’a verilecek.

Festivalin ilk filmi, Aida Begiç’in Suriyeli çocukları konu alan ‘Bırakma Beni’ olacak. Festivalde 8’i yabancı, 2’si yerli toplam 10 sinema filmi ödül kovalayacak. Türkiye’den Andaç Haznedaroğlu’nun ‘Misafir’ ile Ender Özkahraman’ın yönettiği ‘Zor Bir Karar’ filmleri yarışmada boy gösterecek.

Festivalde bu yıl Saraybosnalı Aida Begic, Meksikalı Michel Franko, Fransız Michel Hazanavicius ve Çinli yönetmen Vivian Qu filmleriyle Antalya’da olacak. Yaklaşık 100 film sinemaseverle buluşacak.

Festival, 27 Ekim’de Expo 2016 Antalya Kongre Merkezi’ndeki kapanış töreniyle sona erecek. Kapanış gecesinde ödüller, sahiplerini bulacak.